Wymień okna i zmniejsz rachunki!

W obecnych czasach prawdopodobnie bardziej niż kiedykolwiek myślimy o oszczędzaniu energii. Zimą to nie tylko wyłączanie świateł czy odłączanie wtyczek od kontaktów. Ile można oszczędzić na wymianie okien? Kiedy powinniśmy o tym pomyśleć? Sprawdzamy.

Kiedy należy pomyśleć o wymianie okien?

Trwałość dobrze zamontowanych okien może sięgać nawet kilkudziesięciu lat. Z czasem pierwszymi oznakami ich zużycia może być jednak drobna nieszczelność, a ta będzie powodować realną ucieczkę ciepła na zewnątrz. Tego typu nieszczelności ciężko jest trwale naprawić, a często nawet zlokalizować i choć wielu z nas takie uszkodzenie okien może traktować jako dodatkową wentylację, to z czasem problemy zaczną się nawarstwiać. Wokół okien zacznie pojawiać się wilgoć i grzyb, a ucieczka ciepła będzie coraz większa. To wyraźne wskazania do wymiany okien. W Rzeszowie największy wybór okien pasujących do każdego stylu znajdziesz w Sembli.

Na czym polegają oszczędności?

Nie jest tak, jak wielu z nas sądzi. Wymiana okien na szczelne nie powoduje całkowitego zamknięcia przepływu przez nie powietrza. Wręcz przeciwnie – nowoczesne okna doskonale regulują ilość wpuszczanego do domu powietrza, przez co poprawiają wentylację pomieszczeń. Z drugiej strony, odpowiednia wentylacja to także regulacja wilgotności pomieszczeń i walka z wilgocią, która gromadzi się często wokół okien, a to ogranicza ryzyko rozwoju czy zaostrzeń wielu chorób, m.in. alergii i astmy. To oszczędność nie do przecenienia.

Także z tych powodów warto korzystać z dodatkowych funkcji, które oferują nam nowoczesne typu okien. Mikrowentylacja to minimalne rozszczelnienie okien bez ich otwierania. Unikamy zatem ryzyka przewiania, a wymiana powietrza w pomieszczeniu przebiega bezproblemowo.

Ile oszczędzisz na wymianie okien?

Wielu z nas najbardziej przekonują liczby, dlatego spróbujemy sprawdzić, ile konkretnie oszczędzisz na wymianie okien. Nie da się podać jednej kwoty, wiele zależy bowiem od sposobu ogrzewania, wielkości domu czy choćby jego ocieplenia. Przyjmując jednak założenie, że używamy jednego z najbardziej popularnych w Polsce sposobów ogrzewania, a nasz dom jest ocieplony, możemy mówić o rocznych oszczędnościach sięgających od 300 do 600 zł. Warto pamiętać, że okna w Rzeszowie od Sembli to stuprocentowa trwałość nawet na 20 lat, a więc także tak długo możesz korzystać z oszczędności.

Sprawdź naszą ofertę