Uszczelnienie okien – ważny element docieplania budynków!

Dla utrzymania ciepła w domu ważne jest nie tylko ocieplenie samych ścian, ale również uszczelnienie okien. Utrata ciepła przez nieszczelne okna to nie tylko wyższe rachunki za ogrzewanie, ale także wyższa emisja gazów cieplarnianych. Doradzamy jak uszczelnić okna samodzielnie.

Co prowadzi do nieszczelności okien?

Brak szczelności okien wynika najczęściej z błędów montażowych. Wydawać by się mogło, że mamy na to niewielki wpływ. Laik nie musi przecież wiedzieć wiele na temat regulacji ościeżnic i skrzydeł, a to od tego zależy powstawanie szpar i uciekanie ciepła. Wiele okien w Rzeszowie i innych miasta zostaje także nieprawidłowo dopasowanych. Na te elementy mamy jednak wpływ. Pamiętaj, że Sembli od lat prowadzi sprzedaż okien w Rzeszowie i znamy się na swojej pracy. Zajrzyj do naszej oferty, jeżeli planujesz budowę domu lub wymianę okien w Rzeszowie.

Jak sprawdzić szczelność okien?

Pierwszym krokiem w całym procesie uszczelniania okien jest sprawdzenie, czy w ogóle wymagają one takich prac. Można to zrobić poprzez przeprowadzenie testu szczelności. W tym celu wystarczy zamknąć okno i zbliżyć do niego świecę lub zapaloną zapalniczkę, a następnie obserwować, czy płomień jest stabilny, czy też porusza się. Jeśli płomień jest przyciągany, oznacza to, że okno jest nieszczelne.

Podobny test można wykonać z kartką papieru. Kartkę należy włożyć pomiędzy ościeżnicę a skrzydło i zamknąć okno. Karta powinna nie dać się łatwo wyciągnąć, jeżeli jest wręcz przeciwnie – okna należy uszczelnić.

Jak krok po kroku uszczelnić okna?

Pierwszym krokiem do uszczelnienia okien jest usunięcie starych uszczelek. Można to zrobić przy pomocy skrobaka lub specjalnego narzędzia do usuwania uszczelek. Należy jednak uważać, aby nie uszkodzić ramy okna podczas usuwania uszczelek. Kiedy uszczelki zostaną usunięte, wystarczy dokładnie oczyścić ramy okna z kurzu i brudu, a następnie nałożyć nową uszczelkę na ramy.

Dostępne są różne rodzaje uszczelek np. z pianki poliuretanowej czy też samoprzylepne. Po nałożeniu nowej uszczelki należy dokładnie ją docisnąć, aby dobrze przylegała do ramy okna. Jeśli wszystko jest w porządku, można zamknąć okno i sprawdzić, czy wszystko jest szczelne. A jeżeli ten proces wydaje się dla Ciebie zbyt skomplikowany, zgłoś się do nas! Sembli pomoże Ci w uszczelnieniu okien w Rzeszowie!

Sprawdź naszą ofertę