Jakie pokrycie dachowe będzie najlepsze?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale postaramy się nieco dzisiaj podpowiedzieć. Przykładem będą dla nas najpopularniejsze pokrycia, a więc dachówka i blachodachówka. 

Trwałość dachówki i blachodachówki

Mimo że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych, w naszych domach najczęściej goszczą właśnie te dwa rodzaje. Z czego to wynika? Przede wszystkim z dobrego stosunku ceny do trwałości tych pokryć.

Każda dachówka wykazuje dużą odporność na zmienne warunku atmosferyczne, a zatem również na mróz i wysokie temperatury, natomiast jest to pokrycie dosyć podatne na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście, nie każdy grad czy większa gałąź spowoduje uszkodzenie dachówki, ale uszkodzenia będą zauważalne wcześniej niż w przypadku innych rodzajów pokryć. Tworząc dachy w Rzeszowie, często sięgamy po dachówkę, a nasi Klienci są z niej bardzo zadowoleni. W końcu trwałość dachówki może sięgać nawet 100 lat! Z drugiej strony mamy blachodachówki. Te zwykle wykazują mniejszą trwałość, która wynosi od 40 do 50 lat, a od producentów otrzymujemy średnio 15 lat gwarancji.

Jakie pokrycie do konkretnych domów?

Wymiana dachu dosyć często dotyczy starych domów. Ich konstrukcja i wiekowość sprawia, że najczęściej najlepszym rozwiązaniem będzie w ich przypadku blachodachówka, która jest zwyczajnie lżejsza od dachówki. W przypadku starych domów nie potrzebujemy także wytrzymałości sięgającej 100 lat, co wynika z już nieco zaburzonej konstrukcji rzeźby domu. To także rozwiązanie dla osób, które chcą ograniczyć koszty – blachodachówki są także tańsze od dachówek ceramicznych.

Przeciwny biegun to dachy domów o skomplikowanej konstrukcji. Tutaj modułowość dachówek sprawdzi się najlepiej. Oczywiście można ułożyć taki dach z blachodachówki, ale ilość odpadów zniweluje ewentualne korzyści wynikające z niższej ceny tego pokrycia. Blachodachówki nie polecamy także w przypadku domów z poddaszem – krople deszczu dudniące o blachę z czasem mogą stać się uciążliwe.

Czujesz się przekonany do konkretnego pokrycia i szukasz specjalistów od dachów w Rzeszowie? Zajrzyj do naszego katalogu lub zostań na blogu, jeśli interesują Cię blachówki modułowe.

Sprawdź naszą ofertę